Wyszukaj

Z MAZOWIECKIEJ KOLEBECZKI

Zmień wielkość czcionki:

szzz2

 "Z MAZOWIECKIEJ KOLEBECZKI" , NARODOWE CZYTANIE 27.10.2019.

 Niedzielny wieczór w Gminnym Ośrodku Kultury w Szczawinie Kościelnym zgromadził wielu gości, naszych przyjaciół i osób którzy kochają kulturę ludową. Okazją do tego spotkania było zakończenie projektu „Z mazowieckiej Kolebeczki” realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Szczawinie Kościelnym oraz akcja Narodowego Czytania, zorganizowana wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną w Szczawinie Kościelnym. Gościem honorowym uroczystości był Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego, którzy całym sercem wspiera polską kulturę ludową.
W tym roku lekturą Narodowego Czytania były nowele polskie. W akcję włączyli się:
Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego, Maria Wróblewska Wicestarosta Powiatu Gostynińskiego oraz Arkadiusz Boruszewski Starosta Powiatu Gostynińskiego, czytając fragmenty noweli „Dobrej Pani” Elizy Orzeszkowej,
Wójt Gminy Szczawin Kościelny Barbara Stępniak przeczytała fragment „Katarynki” Bolesława Prusa,
Urszula Koniarek, dyrektor Szkoły Podstawowej w Trębkach, przeczytała fragment noweli „Dym” Marii Konopnickiej,
Marian Żuchniewicz dyrektor Szkoły Podstawowej w Szczawinie Kościelnym przeczytał fragmenty noweli „Orka” napisanej przez Władysława Stanisława Reymonta.
Gminny Ośrodek Kultury wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną corocznie włącza się w akcję Narodowego Czytania zainspirowaną przez Prezydenta RP.
Bardzo ważnym wydarzeniem tego wieczoru było uroczyste zakończenie projektu „ Z Mazowieckiej Kolebeczki”, który był realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Szczawinie Kościelnym od czerwca 2019 roku. Projekt był realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019. Celem jego była popularyzacja dziedzictwa kulturowego regionu Mazowsze a w szczególności dawnych zapomnianych pieśni ludowych dziecięcych, panieńskich i pasterskich. Wielkim osiągnięciem projektu jest wydanie śpiewnika i płyty. Było to marzenie członków Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Szczawin Kościelny i właśnie się spełniło.
Ale również jest to promocja Gminy Szczawin Kościelny oraz Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Szczawin Kościelny, który istnieje od 2008 roku. Dzięki zaangażowaniu młodych ludzi oraz instruktorów udało się stworzyć materiał edukacyjno - promocyjny, który posłuży jako narzędzie edukacji nowego pokolenia Polaków w duchu poszanowania tradycji swych przodków.
Chórzyści w składzie:
Aleksandra Brylska, Nadia Kowalska, Kaja Strzałkowska, Natalia Rzeźnicka, Agata Wasilewska, Martyna Chodorowska, Maria Drabik, Maria Szymańska, Patrycja Gajewska
W towarzystwie kapeli ludowej w składzie:
Justyna Muras Skrzypce, Tomasz Muras Akordeon, Jeremi Kowalski bęben, Robert Kupis –kontrabas na żywo zagrali i zaśpiewali pieśni które znajdują się na płycie „Z mazowieckiej kolebeczki”
Koncert zakończył się podwójnym bisem i owacjami na stojąco i było to największe podziękowanie dla uczestników i realizatorów tego projektu.

szzz1

administrator