Wyszukaj

BEZPIECZNE WAKACJE

Zmień wielkość czcionki:

bezp wakacje

 

Podczas wakacji bezpieczeństwo dzieci i młodzieży jest dla nas szczególnie ważne.


Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych pociech. Dlatego w tym okresie szczególnie należy zapewnić im opiekę i zainteresowanie, w maksymalnym stopniu uczestnicząc w spędzaniu przez nie wolnego czasu. Warto porozmawiać z dzieckiem o bezpiecznych zachowaniach podczas wypoczynku, uczulić na zagrożenia związane z kontaktami z nieznajomymi osobami, nieprzestrzeganiem zasad ruchu drogowego (np. podczas jazdy rowerem) czy sięganiem po różnego rodzaju używki.
Pamiętajmy o tym, że to głównie od nas zależy czy i jak bezpiecznie spędzimy czas wolny.
Ze względu na wciąż panującą pandemię z tegorocznymi wakacjami wiążą się inne zasady niż dotychczas. Aby nasze wyjazdy wakacyjne były bezpieczne nie możemy zapomnieć o szeregu zasad bezpieczeństwa:

Nie zapominaj o maseczce
Pomimo zezwoleń na przebywanie na otwartych przestrzeniach bez maseczki, zawsze należy mieć ją pod ręką. Nie dotykaj maseczki ochronnej, a po jej zdjęciu umyj ręce.
W samolotach, pociągach i autobusach noszenie maseczek jest obowiązkowe!
Pamiętaj o odstępach
Zachowuj zawsze 1,5 metra odstępu do innych, w szczególności gdy wykazują oni objawy zarażenia (kaszlą lub mają gorączkę). Należy również pamiętać, że odstęp między stolikami w restauracji lub innych miejscach, powinien wynosić 2 m.
Unikaj zatłoczonych miejsc
Postaraj się przebywać, jak najkrócej w tłocznych miejscach. Na wyjazd wybieraj miejsca, gdzie nie spodziewasz się dużych grup turystów. Nie wchodź także do zatłoczonej windy – najlepiej poczekać, gdy będzie pusta. Staraj się jak najczęściej dezynfekować ręce i nie dotykać okolicy oczu oraz ust. Zawsze warto mieć przy sobie płyn do dezynfekcji!
Zapoznaj się z zasadami panującymi w wybranym kurorcie
Większość placówek także przygotowało zbiór zasad oraz plakaty informacyjne o tym, jak należy postępować w czasie epidemii. Jeśli planujesz wakacje w hotelu, sprawdź czy oferuje on możliwość spożywania wykupionych posiłków w pokoju.
Płać kartą
Bezpieczniej jest płacić kartą niż gotówką, ze względu na ograniczony kontakt. Dobrą praktyką jest także kupowanie biletów online.

Bezpłatna infolinia Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 800 060 800.
Zapisz w telefonie podstawowe numery telefonów alarmowych:


999 – Pogotowie Ratunkowe
998 – Straż Pożarna
997 – Policja
112 – numer alarmowy dla telefonów komórkowych

Życzymy bezpiecznych i udanych wakacji !
Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego

administrator