Wyszukaj

Jezioro Lucieńskie zimą

Zmień wielkość czcionki:

DSC 1129


Jezioro znajduje się na zach. od wsi Lucień. Jest to duże (pow. 203 ha) rynnowe jezioro, o głębokości maks. 20 m., o dług. 3.385 m i szer. 930 m. Połączone jest wąską strugą ze Skrwą Lewą.
Jest trzecim co do wielkości jeziorem Pojezierza Gostynińskiego, ale chyba najpopularniejszym. Wprawdzie ma tylko III klasę czystości wód, ale doskonale nadaje się do kąpieli i rekreacji wodnej. Ośrodki wypoczynkowe, plaże i kąpieliska skupiają się w zachodniej części (Miałkówek, Budy Lucieńskie), wschodnia jest raczej ostoją przyrody z rezerwatem „Komory”. Ten niewielki rezerwat (17,75 ha, w tym 13,05 ha pow. leśnej i 4,70 ha obszaru wód), obejmuje płd.-wsch. obrzeże Jez. Lucieńskiego, a także 50-metrowy pas jeziora z szuwarami, chroni różne zbiorowiska flory i fauny. Spotkamy tu piękny 140-letni drzewostan dębowo-sosnowy, zbiorowiska łęgowe, bagniste olsy, skupiska oczeretów przybrzeżnych będących ostoją ptaków wodnych.
 
Na północnym brzegu jeziora mamy z kolei rezerwat „Lucień” o pow. 27,8 ha, również obejmujący 50-metrowy pas jeziora, chroniący 100-120 letni drzewostan sosnowy, z enklawą 100-letniej sosny czarnej.
Z wysokiego brzegu misy jeziora rozciąga się wspaniały widok na zbiorowiska olsowe, wyróżniające się piękną, wysokiej jakości, 100-letnią olszą. Wierzchowinę porasta las mieszany świeży. Sandrowe obrzeże akwenu zajmują bogate bory mieszane. Wody jeziora obfitują w ryby: płocie, leszcze, okonie.
 
Źródło: Jan Rostowski. Szlaki Turystyczne okolic Płocka. Płock 1990
Jezioro Lucieńskie fot. W.Modrzejewski Jezioro Lucieńskie fot.W.Modrzejewski
Jezioro Lucieńskie fot.W.Modrzejewski Jezioro Lucieńskie fot.W.Modrzejewski
Jezioro Lucieńskie fot.W.Modrzejewski Jezioro Lucieńskie fot.W.Modrzejewski
Jezioro Lucieńskie fot.W.Modrzejewski Jezioro Lucieńskie fot.W.Modrzejewski
Jezioro Lucieńskie fot.W.Modrzejewski Jezioro Lucieńskie fot.W.Modrzejewski
   
   
   
   
   

Marcin Maciejewski

Komunikaty COVID-19 z Powiatu Gostynińskiego

 
   
Raport zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) w powiecie gostynińskim z dn. ...


UWAGA!

 

Wszelkie aktualne informacje na temat koronawirusa są aktualizowane i dostępne na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i na oficjalnej stronie rządowej:

www.gis.gov.pl

www.gov.pl/web/zdrowie

Zaleca się stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl 


Raport dla powiatu gostynińskiego z dn. 27.02.2021r.

Województwo Powiat/Miasto Liczba Liczba na 10 tys. mieszkańców Wszystkie przypadki śmiertelne Przypadki śmiertelne w wyniku Covid Przypadki śmiertelne w wyniku chorób współistniejących
mazowieckie gostyniński 4 0,89 1 0 1

...