Wyszukaj

Dożynki 2019

Zmień wielkość czcionki:

 

do4

Dnia 8 września br. na błoniach zamkowych w Ciechanowie odbyły się Dożynki Województwa Mazowieckiego. Nasz powiat reprezentowany był przez ok. 70-cio osobową delegację, której przewodniczył – Arkadiusz Boruszewski Starosta Gostyniński.

Powiatową Starościną Dożynkową była Pani Beata Kowalska, która wraz z mężem Dariuszem od 19 lat prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne o powierzchni 26 ha we wsi Luszyn w gminie Pacyna. Gospodarstwo Pani Beaty jest w pełni zmechanizowane. Produkcja roślinna oparta jest na uprawie roślin pastewnych i zbóż z przeznaczeniem na paszę dla zwierząt. Prowadzi hodowlę bydła mlecznego rasy Holsztyńsko - Fryzyjskiej – 30 sztuk krów oraz 30 sztuk jałowizny, uzyskując wysokie miejsce w krajowych rankingach najlepszych hodowców bydła w 2018 roku i II miejsce w swoim powiecie.

Powiatowym Starostą Dożynkowym był Pan Paweł Czerwiński rolnik ze wsi Nagodów gmina Gostynin prowadzący z żoną Moniką i dziećmi gospodarstwo rolne o pow. prawie 72 ha. W gospodarstwie prowadzona jest produkcja roślinna – główne uprawy to zboża, kukurydza, rzepak oraz zwierzęca – indyki. Roczna sprzedaż żywca drobiowego wynosi ok. 396 ton. Należy do rodzinnej grupy producenckiej drobiu.

Wykonawcą Chleba Dożynkowego był Piotr Majewski, który od wielu lat wypieka przepyszny tradycyjny chleb na zakwasie dla Delegacji Dożynkowej.

Wieniec Dożynkowy w tym roku został własnoręcznie wypleciony z kłosów i ziaren zbóż z pól ziemi gostynińskiej przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Zaborowie Nowym gmina Gostynin. Udekorowany był kwiatami, ziołami i bylinami z miejscowych ogródków.

Pomimo deszczowej pogody impreza jak co roku była bardzo udana.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom delegacji za godne reprezentowanie naszego Powiatu.

do1

do3

administrator