Wyszukaj

Dożynki Gminno-Parafialne w Sannikach

Zmień wielkość czcionki:

xl region wybieracie sie na tegoroczne dozynki wiemy kiedy sie odbeda 1657783608 full

W niedzielę 4 września 2022r w kościele parafialnym św. Józefa w Sannikach została odprawiano uroczysta Msza Święta dziękczynna za zebrane tegoroczne plony, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Proboszcz Andrzej Sałkowski. W uroczystościach udział wzięli rolnicy z wszystkich „parafialnych wsi”, Burmistrz Miasta i Gminy Sanniki Gabriel Paweł Wieczorek, Wicestarosta Gostyniński Maria Wróblewska oraz samorządowcy, Ochotnicze Straże Pożarne, Koła Gospodyń Wiejskich oraz pozostali parafianie i goście. Na zakończenie liturgii słowa podziękowania do rolników skierowała Maria Wróblewska Wicestarosta Gostyniński.

            Po zakończeniu liturgii wszyscy zebrani w uroczystym korowodzie przeszli na plac w centrum miasta na którym gospodarz Burmistrz Miasta i Gminy Sanniki otrzymał od Starostów Dożynkowych Dożynkowy Wieniec i bochen chleba wypieczony z tegorocznego zboża, którym wszyscy przybyli na te uroczystości zostali poczęstowani.

            Ostatnie lata bardzo mocno doświadczyły rolników szczególnie w tej części powiatu. W tym roku, mimo że nawałnice ominęły „Sannicką ziemię” znów nadszedł trudny czas - po wszystkich trudnościach na rynku gospodarczym wywołanych pandemią, przyszedł czas rosyjskiej napaści na Ukrainę: okrutnej, bratobójczej, barbarzyńskiej wojny, która wstrząsnęła ludzkimi sumieniami i gospodarką nie tylko w Europie. Problemy na rynku energetycznym, inflacja, a także to co dotyka bezpośrednio polskich rolników-niestabilność cen płodów rolnych, wzrost cen paliw i nawozów. Wszystkie te elementy wywołują w społeczeństwie niepokój o najbliższą przyszłość, a ten jest bezpośrednim sprawcą nadpobudliwości i nerwowych reakcji, czasem wręcz agresji. Niestety na te czynniki nie mamy najmniejszego wpływu, dlatego w tak trudnych czasach najważniejszym elementem codziennego życia jest szacunek do drugiego człowieka, współpraca i dużo słów „dziękuję”.

            Wszystkim rolnikom tak ciężko pracującym na roli by nikomu nie zabrakło chleba z okazji zebranych plonów staropolskim „Bóg zapłać” dziękuję.

Tekst i zdjęcia; Janusz Brudnowski Wydział Promocji i Rozwoju Starostwo Powiatowe w Gostyninie

 

 DSC2904

 DSC2907

 DSC2908

 DSC2909

 DSC2911

 DSC2916

 DSC2921

 DSC2929

 DSC2931

 DSC2932

 DSC2935

 DSC2940

 DSC2945

 DSC2950

 DSC2956

 DSC2963

 DSC2970

 DSC2975

 DSC2976

 DSC2987

 DSC2998

Janusz Brudnowski