Wyszukaj

Dożynki Województwa Mazowieckiego 2022

Zmień wielkość czcionki:

d1

 

Dnia 4 września br. w Lelisie gm. Lelis powiat Ostrołęcki odbyły się Dożynki Województwa Mazowieckiego - regionalne Święto Plonów będące wyrazem hołdu i podziękowania dla wszystkich rolników i mieszkańców wsi. Jak corocznie udział wzięła w nim delegacja Powiatu Gostynińskiego, której Przewodniczącym był Starosta Gostyniński Pan Arkadiusz Boruszewski.

Uroczystości rozpoczęły się formowaniem barwnego korowodu z wieńcami dożynkowymi i przemarszem na płytę stadionu miejskiego, na którym odbyła się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem JE ks. Tadeusza Bronakowskiego Biskupa Pomocniczego Łomżyńskiego. Po Mszy Świętej odbyła się ceremonia dzielenia się chlebem. Atrakcjami dla uczestników były m. in. koncerty zespołów: „Podsybka Kurpiowska” i Tańca Ludowego „Ostrołęka” oraz Orkiestry Kurpiowskiej z Lelisa. Można było odwiedzić także stoiska kół gospodyń wiejskich, lokalnych twórców ludowych oraz instytucji związanych z rolnictwem. Na koniec imprezy koncert zagrali zespoły Leszcze oraz Tęgie głowy.

Powiat Gostyniński jako Powiatowi Starostowie Dożynkowi reprezentowali Państwo Ewelina i Łukasz Urbańscy zam. w miejscowości Barcik Stary gmina Miasto i Gmina Sanniki. Wspólnie prowadzą oni rodzinne, tradycyjne gospodarstwo rolne o ogólnej powierzchni 6,15 ha, które specjalizuje się w produkcji zbóż i truskawek. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane i zostało nagrodzone w bieżącym roku przez KRUS w konkursie „Bezpieczne gospodarstwo rolne”.

Wykonawcą tegorocznego Chleba Dożynkowego, podobnie jak w ubiegłych latach, był Pan Piotr Majewski – od 2001 r. właściciel piekarni w Pacynie. Wypiek pieczywa odbywa się tam w sposób tradycyjny na zakwasie, bez polepszaczy, w piecu węglowym, a gotowy produkt jest dostarczany m. in. na teren powiatów: Gostynin, Płock, Łowicz, Kutno.

Tegoroczny Wieniec Dożynkowy delegacji powiatowej wykonali mieszkańcy Miasta i Gminy Sanniki. Nawiązuje swoim wyglądem do tematyki sakralnej. W centralnej części wieńca znajduje się kielich i hostia, które są symbolem krwi i ciała Pana Jezusa. Umieszczone zostały na podstawie na której znajdują się dwie świece. Podstawa wykonana jest z plonów i darów ziemi: kłosów zbóż: pszenicy, owsa, jęczmienia i pszenżyta. Zbóż zbieranych na naszych polach, tak ważnych w życiu codziennym każdego człowieka. Podstawa wieńca udekorowana jest kwiatami, ziołami i bylinami z miejscowych ogródków. Dookoła podstawa została wysypana ziarnami pszenicy.

 

Katarzyna Brzozowska Naczelnik

Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Gostyninied2 d3
d5 d6
d7 d9
d14 d17
d18 d19
d20 d21
d24 d25
d27 d30
d33 d37
d38 d39
d40 d41
d42  
Izabela Ślusarska