Has no content to show!

Wyszukaj

19 zabytków z subregionu płockiego ze wsparciem samorządu Mazowsza

Zmień wielkość czcionki:

z1a

Dawny szpital dla Starozakonnych im. Izaaka Fogla w Płocku, kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kurowie czy kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Białotarsku to trzy spośród 19 zabytków z subregionu płockiego, które odzyskają swój dawny blask dzięki wsparciu samorządu województwa w ramach programu „Mazowsze dla zabytków”. Na ten cel w budżecie województwa zarezerwowano 1,2 mln zł. W piątek 18 listopada 2022r beneficjenci programu otrzymali z rąk marszałka Adama Struzika certyfikaty „Cenny Zabytek Mazowsza”.

Marszałek Adam Struzik podkreśla, że udział w programie „Mazowsze dla zabytków” jest dla wielu właścicieli regionalnych perełek architektury jedyną szansą na ich odnowienie. – Dotyczy to zarówno samorządów lokalnych, instytucji, jak i osób prywatnych. Renowacje to kosztowne inwestycje, na których realizację nie każdy może sobie pozwolić. Żaden budżet – zarówno ten samorządowy, jak i domowy – nie jest z gumy, a jeśli dodamy do tego szalejącą inflację i wysokie ceny problem staje się większy. W takich okolicznościach nasza pomoc nabiera jeszcze większego znaczenia.

W tym roku radni województwa zdecydowali o przyznaniu dotacji 148 zabytkom. Ich łączna wartość to ponad 11 mln zł. Pomoc z budżetu województwa mazowieckiego trafi zarówno na prace przy kościołach i innych obiektach sakralnych (96), jak i zabytkach będących pod opieką samorządów, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców i osób prywatnych (52). Wśród dofinansowanych obiektów jest 19 zabytków z subregionu płockiego.

Komisja oceniająca wnioski, decydując o wyborze zabytków do dofinansowana kierowała się takimi kryteriami, jak: konieczność przeprowadzenia prac lub robót wynikająca ze stanu zabytku, kwalifikowalność kosztów, znaczenie zabytku dla mieszkańców, w tym rola zabytku w kształtowaniu przestrzeni publicznej oraz dostępność zabytku dla społeczności lokalnej i turystów.

Warto dodać, że każdy z dofinansowanych przez samorząd województwa mazowieckiego obiektów otrzyma certyfikat „Cenny Zabytek Mazowsza”, by podkreślić jego wyjątkowe znaczenie historyczne, kulturalne i architektoniczne.

z2bz3cz4dz5ez6fz9iz10jz11k

Izabela Ślusarska